Grafik Tasarım

Grafik Tasarım

Grafik tasarımlar günümüzde renkler, görseller ve metinlerin bir araya geldiği internet ve bilgisayar teknolojileri için yaratıcı süreçlerdir.
 
Aslında grafik tasarım kelimesi sadece günümüzdeki bilgisayar teknolojilerinde değil insanlık için tarih öncesi zamanlarda da mevcuttu. Grafik tasarımların ilk örneği olarak tarih öncesi insanların mağaralara yaptıkları resimleri ve şekilleri düşünebiliriz.
 
Yani milyonlarca yıl önce bile insanlar kendi aralarında ya da daha sonra gelecek kuşaklara mesaj vermek, kendilerini ifade edebilmek adına şekillere ve bir takım sembollere başvurmuşlar. Bizler de o insanların ataları olarak hala kendimizi en güzel ifade edebilmenin yolunu şekillerde, metinlerde ve görsellerde arıyoruz. Buluyoruz da…
 
Fotoğrafın icadı bile kendimizi ifade edebilmek derdimizi daha net bir şekilde anlatabilmek adına tasarımların ve grafiklerin yerine geçemedi. Fotoğraflar o anları yansıtırken, grafikler ve tasarımlarımızda hayal gücümüz, yaratıcılığımız daha fazla ön plandadır. Tarihsel süreçte de fotoğraf ile resim sanatı bambaşka taleplere cevap verirken grafik tasarım konusu farklı bir yöne doğru çekilmiştir.
 
Özellikle 1900'lü yılların gelmesi ve sanayileşme ile birlikte resim sanatı gibi özgün olmayan ama taleplere daha hızlı yanıt verebilecek, daha sipariş edilebilir görsel ihtiyacı doğmuştur. İşte bu noktada grafik tasarımın önemi ve değeri anlaşılmıştır. Çünkü üretilen ürünlerin reklamı ve pazarlanması konusunda reklam afişleri, ilanlar için görsel ihtiyacı grafik tasarımın öne plana çıkmasına neden olmuştu.
 
Tabelalar, devasa bina giydirmeleri ile grafik tasarım iyice ticari amaçlar ile bütünleşmeye başlamıştı ki bilgisayarlar icat edildi. Bilgisayarlar hayatımıza girmeye başladıkça da özellikle 1900'lerin son çeyreğinde grafik tasarımlar daha bilimsel bir role bürünmüştür.
 
Daha gelişmiş imkanlar ile çizimler ve çizgiler de kendini aşmış; mimarlık, fizik, kimya, mühendislik gibi bilimlerde grafikler yerini almaya başlamış, giderek önemini artırmış ve daha fazla yer edinmiştir.